Mamo, Tato idę do przedszkola!


Okres adaptacyjny maluchów przebiega różnie. Niektóre dzieci są bardzo zagubione i nie wyobrażają sobie dnia spędzonego bez rodziców w otoczeniu całkiem obcej grupy w przedszkolu. Dlatego powstał program, który pozwoli nam na ukształtowanie prawidłowej postawy emocjonalnej dziecka i rodziców.
Zapraszamy państwa z pociechami na spotkania w naszym przedszkolu w ramach dni adaptacyjnych. Wspólne
zabawy integracyjne pozwolą dzieciom, rodzicom i nauczycielom przebrnąć okres adaptacji radośnie i spokojnie. Zawsze czekamy na ten moment kiedy dziecko uradowane z mile spędzonego dnia zakomunikuje mamie, że było „fajnie” w przedszkolu. Jeśli dziecko będzie zadowolone, to rodzice również.

Do przedszkola warto przygotować dziecko w domu. Jak to zrobić?

Oto kilka pomysłów:
1.Możecie Państwo zrobić z dzieckiem książkę, której będzie głównym bohaterem. Maluch oczywiście wystąpi w roli przedszkolaka.
2. Wszelkie animacje, zabawy w teatr z przedszkolem w tle, ułatwią dziecku oswajanie się z tematem. Wykorzystajcie Państwo misie, pacynki, zabawki.
3. Opowiadajcie Państwo dziecku zabawne historyjki na temat przedszkola.
4. Nie mówcie dziecku co było dla Was w Waszym przedszkolu nieprzyjemne. W zamian za to zachęcajcie je Państwo, mówiąc o nas coś dobrego.
Zdania takie jak te poniżej mogą mieć magiczną moc:
1. W przedszkolu są bardzo miłe panie lub ciocie, które się opiekują dziećmi tak jak mama i tata, kiedy rodzice są w pracy.
2. W przedszkolu są bardzo sympatyczne dzieci, które tak jak ty lubią się bawić.
3. W przedszkolu są bardzo ciekawe zajęcia, które sprawią, że w ogóle nie będziesz się nudzić.
4. W przedszkolu spotkasz interesujące osoby, odwiedzisz w czasie wycieczek wiele atrakcyjnych miejsc.

Jak ułatwić dziecku pożegnanie?

 

1. Zachowaj pogodę ducha przy rozstaniach. – Maluch potrzebuje Twojego uśmiechu i opanowania. Twój niepokój i zdenerwowanie wyczuje natychmiast.

2.Spróbuj uodpornić się na łzy. Płacz to naturalna reakcja dziecka na rozstanie i sposób radzenia sobie ze stresem. – zwykle maluch szybko zapomina o smutku i rzuca się w wir zabawy.
3. Swoim opanowaniem, pewnością ruchów i zdecydowanym wypowiedzeniem słów: „życzę Ci dobrego dnia w przedszkolu”, zdecydowanym całusem i rytualnym pomachaniem pomożesz maluchowi w rozstaniu.
4. Jeśli rozstanie z dzieckiem sprawia większe trudności mamie, postarajcie się, by dziecko do przedszkola odprowadzał tato (zwłaszcza na początku)
5. Czasami wskazana jest metoda „małych kroków”: to towarzyszenie dziecku przez mamę, która stopniowo się wycofuje. Są maluchy, którym pomaga szybkie choć czułe rozstanie, innym potrzebne jest oswajanie się z przedszkolem w obecności mamy. Porozmawiaj o tym z nauczycielem lub psychologiem.
6. Zarezerwuj sobie koniecznie wolne popołudnia, które po powrocie z przedszkola będą należały tylko do malucha. Wspólna zabawa, podwójna dawka przytulenia czy wspólny ruch na świeżym powietrzu pozwolą maluchowi pozbyć się napięcia i naładować akumulatory na kolejny dzień poza domem.
7. Postaraj się cierpliwie znosić różne dziwne zachowania Swojej pociechy np. to, że początkowo może nie opuszczać Cię na krok, chce z Tobą spać, czy nieustająco kaprysi przy kolacji.
8. Pierwsze dni w przedszkolu niech będą dla Was rodzinnym świętowaniem – pierwszego kroku w dorosłość Twojej pociechy.

9. Obserwuj malca i dziel się z nami wszystkim, co Cię niepokoi, z czym wydaje Ci się, że masz problem.
10. Bądź stanowczy – jeśli postanowiłeś zostawić pociechę w przedszkolu nie zmieniaj zdania i nie mów może
dzisiaj zostaniesz jeszcze w domu , jutro pójdziemy do przedszkola. Jeśli teraz ulegniesz i łzy twojego dziecka
zmienią twoje postanowienie następne dni będą gorsz.

 Rodzicu Przedszkolaka! Pamiętaj!

1. Mów Dziecku prawdę:
Powiedz: „Teraz dam Ci buziaka i pójdę do pracy, spotkamy się po podwieczorku”. Dotrzymuj umów! Nie wychodź bez pożegnania! Wróć wtedy, kiedy obiecałeś! To naprawdę niezwykle istotne! Nie zaglądaj do Sali po pożegnaniu, by sprawdzić czy dziecko się bawi .
2. Zaufaj nam:
Stworzymy Twojemu dziecku domową, bezpieczną atmosferę. Otoczymy go fachową opieką, tak by Twoja pociecha nie tylko rozwijała swoje zdolności, ale była także przytulona, zauważona i akceptowana.
3. Znajdź czas:
Po południu, odbierając dziecko z przedszkola, miej czas, aby:
– Obejrzeć prace dziecka
– Poczekać aż będzie gotowe do wyjścia
–  Zapytać jak minął dzień
– Porozmawiać z nauczycielem
4. Postaraj się:
Postaraj się nie korzystać z telefonu, kiedy przyprowadzasz i odbierasz dziecko z przedszkola. Pokaż mu jak bardzo je kochasz i szanujesz.
5. Bądź z nami w kontakcie:
Chcemy stale rozmawiać z Wami o dziecku, o tym jak przeżywa pierwsze dni w przedszkolu. Większość maluchów radzi sobie świetnie bez bliskiej osoby. Po chwili smutku rzuca się w wir zabawy. Innym trzeba pomóc w rozstaniu. Możesz wejść do grupy w każdej chwili, by zobaczyć jak dziecko się bawi, w jakiej jest formie. Próbuj jednak powoli się wycofywać, dla dobra Twojego, jak i innych dzieci, którym nie towarzyszą rodzice. Kiedy jesteś w grupie staraj się nie strofować dziecka, nie pomagać w jedzeniu, zabawie, itp. Po prostu bądź blisko. Poradź się nauczyciela lub psychologa jak pomóc dziecku w rozstawaniu się. My postaramy się by Twoje dziecko poczuło się w przedszkolu bezpiecznie i dobrze.
6. Chwal:
Chwal malucha za odwagę, każdy nawet najmniejszy sukces, samodzielnie włożone na nogi buty, kolejny dzień w przedszkolu bez mamy. Twój zuch zasługuje na podwójną dawkę przytulania i zabawy po powrocie z przedszkola. Im więcej czułości, czasu spędzonego na kolanach, czy wspólnej zabawy na dywanie, tym łatwiej będzie mu wyruszyć jutro do przedszkola.
7. Akceptuj:
Dziecko oprócz Twojej opieki i miłości potrzebuje kontaktów z rówieśnikami. Pomożemy mu nawiązać pierwsze przyjaźnie i nauczymy zasad życia w grupie.
8. Duży uśmiech i radość na twarzy:
Dziecko w czasie rozstania będzie sondowało Twoją minę, zachowanie. Niepokój, zdenerwowanie rodziców szybko mogą się mu udzielić. Zachęcamy, by przedszkolny debiut malucha stał się wielkim rodzinnym świętowaniem. Uczcijcie duży krok małego człowieka rodzinnym spacerem, czy kawałkiem tortu.